Резултатите на матурите след 12 клас

Онлайн тестове за матури по български език, литература, математика, география, химия, физика, биология, история, философия, английски език

Резултатите на матурите след 12 клас

Резултатите на матурите след 12 клас

Напредък по математика, история и природни науки, но и най-висок процент двойки по български език и литература от началото на провеждането на матурите. Средна оценка на задължителния изпит по български език и литература 4,17, а на този по избираем предмет - 4,27. Близо 15% от дванайсетокласниците пък не са достигнали минималното ниво, за да получат диплома за средно образование. Това са основните изводи от резултатите от държавните зрелостни изпити след 12 клас, които Министерството на образованието и науката представи във вторник.

Нищо повече от цифри

Фокусът на анализа на екипа на ведомството отново беше броят на отличните и слабите оценки, а не причините за тях и конкретните мерки за решаването на проблемите, които показват. Министърът на образованието и науката Меглена Кунева започна представянето с добрата новина - "тази година има два пъти повече зрелостници с по две отлични оценки, отколкото зрелостници с по две слаби оценки". По-добър е успехът по няколко от предметите, които зрелостниците са избрали за втора матура - математика, история и цивилизация и природни науки.

Със задължителния изпит по български език и литература обаче тенденцията не е положителна. Процентът на двойките е 8.73, което е най-високото ниво за последните осем години, откогато се провеждат матури. Според министър Кунева "първосигналните" причини за лошия резултат са това, че днешните ученици пишат повече във Facebook и използват програми за автоматично поправяне на правописа. "Няма да приема подобен тип обяснения", категорична беше обаче Кунева. Тя изреди няколко възможни мерки за подобряване на успеха на учениците, но без да влиза в конкретни детайли - промени в учебните планове, които да включват повече практика и писане на текстове, подкрепа за учениците с трудности, включително по проекти от новата оперативна програма за образование, и анализ на пропуските от всяко училище. По думите на министър Кунева, за следващата година ще бъде направен обстоен анализ къде са "тесните места" и кои са най-трудните неща за учениците, който ще бъде оповестен, за да свърши работа и на учителите.

Спад в резултатите има и по география и икономика, където близо една трета от явилите се имат двойки, както и при представянето на учениците на изпита по философия. Традиционно силни са чуждите езици. Момичетата имат по-добри резултати от момчетата по почти всички предмети.

И никаква промяна

Резултатите от тазгодишните матури отново показаха различията в нивото между различните типове училища, както и между регионите на страната. Докато учениците от профилираните гимназии (езикови, математически, хуманитарни) имат среден успех над 5, съучениците им от професионалните училища имат под 4. Десетте училища с най-добър резултат на матурите са само езикови, математически и хуманитарни гимназии (виж таблиците). Тези класации обаче далеч не показват качеството на държавното образование в България. Публична тайна е, че мнозинството от учениците в т.нар. елитни училища ходят на частни уроци и ако резултатите след матурите показват нещо, то е финансовите възможности на родителите и нивото на частните учители. Освен това, МОН публикува изключително ограничено количество данни, които не позволяват адекватен анализ на ситуацията - не става ясно например как се е развивало всяко училище през годините, къде са силните и къде - слабите му страни.

Зрелостниците от София-град, Варна, Пловдив и Смолян са се представили най-добре по български език, докато тези от Кърджали, Разград и Силистра изостават. Област Варна е единствената, която като цяло повишава резултата си спрямо миналата година.

До изводите за различията по региони и видове училища се стига всяка година, но образователното министерство никога не е представяло детайлен анализ на причините за тях, конкретни мерки за преодоляването на проблемите и оценка на предишни интервенции (ако е имало такива). Така отвъд простите сметки за броя двойки и шестици, заключенията на министерството всъщност не показват нищо - нито какво точно измерват изпитите, нито какво стои зад оценките на учениците, нито за какво служат данните от резултатите накрая.

Информация за матури 2017 година

Информация за матури 2017 година

МАТУРА СЕСИЯ МАЙ-ЮНИ 2017 г. Задължителни (без освобождаване) държавни зрелостни изпити (ДЗИ): – Български език и литература – 19.05.2017г., начало 8:00ч. Втори държавен зрелостен изпит (ДЗИ ) по избор -22.05.2017г., начало 8:00ч. Зрелостниците могат да избират за втората задължителна матура измежду предметите: география и икономика; биология и здравно образование; философски цикъл; история и цивилизация; физика и астрономия; математика; химия и опазване на околната среда; английски език;

ПРОЧЕТИ ОЩЕ »

Какви са възможностите за успех пред младите в 21 век?

Какви са възможностите за успех пред младите в 21 век?

Със сигурност това е въпрос, вълнуващ много млади хора, които тепърва започват да се сблъскват с живота. В моментите, когато имат нужда от подкрепата на някого, който вече е изминал този път обаче, те не го откриват никъде. Да си успял българин на 21 години в днешно време звучи абсурдно. „Имаш още много хляб да ядеш“, биха ти казали в очите. Проблемът идва точно оттук. Под думата „успех“, разбира се, не се има предвид огромна епохална крачка напред за човечеството. Има се предвид просто да се стараем и да успяваме да постигаме възможно най-доброто за себе си, когато сме във възраст, която трябва да ни подготви за по-нататъшния живот. Днешното младо поколение в България не успява да се развие по най-пълноценния начин в академичен план. Това е така поради много причини, някои от които са незначителни, но други заслужават всички да им обърнем внимание.

ПРОЧЕТИ ОЩЕ »

Пишат нов закон за професионално образование

Пишат нов закон за професионално образование

Една паралелка - няколко професии, кметове и бизнес ще решат кои специалности да се учат Изцяло нов закон за професионалното образование и обучение ще предложи министерството на образованието до края на годината. Това съобщи във Варна просветният министър Меглена Кунева. "Законът ще бъде всъщност нов обществен договор между бизнеса, държавата и родителите. Той трябва да е с хоризонт поне 10 г. и да издигне престижа на професионалното образование в обществото", посочи Кунева. "От проведените срещи в страната, включително и от дискусиите на в. "Стандарт" и КРИБ "Да! На българската икономика!", ясно се очерта проблемът с недостига на кадрите като основен за бизнеса, посочи за "Стандарт" зам.-министърът на образованието Диян Стаматов. Затова министър Кунева е разпоредила да се изготви до края на ноември нова стратегия за професионалното образование в България, която да бъде максимално добре работеща и върху нея да стъпи изцяло новият закон за професионалното образование и обучение. В този закон три са ключовите институции, които ще решават в бъдеще какви специалности да се изучават в професионалните гимназии - директорът на училището, общината в лицето на кмета и представителите на местния бизнес. "В момента само училищните директори определят профила на паралелките. Искаме да обединим очакванията на общината за развитието на местната икономика с тези на бизнеса, който ще подпомага финансово обучението на учениците с организиране на тяхната практика", заяви Стаматов.

ПРОЧЕТИ ОЩЕ »

Международно изложение Световно образование се провежда в Пловдив

Международно изложение Световно образование се провежда в Пловдив

Най-голямото международно изложение за кандидатстване в чужбина „Световно образование” ще се проведе днес от 11 ч. в хотел „Тримонциум“ в Пловдив. Форумът представя елитни университети от Великобритания, Холандия, Дания, Гърция и САЩ. Специализирани консултантски центрове за висше образование в Германия и за прием в елитни средни училища в чужбина ще информират кандидатите за обучение зад граница. Изложението предоставя и групови и индивидуални летни езикови ваканции за деца за изучаване на английски, немски, френски, испански, италиански и др. Посетителите ще получат безплатни консултации за избор на образование и университет и ще се информират за новите моменти в кандидатстването и финансирането на обучението си.

ПРОЧЕТИ ОЩЕ »

От 2017 г.: Първо на бал, после на матура

От 2017 г.: Първо на бал, после на матура

Догодина абитуриентите първо ще ходят на бал, а после - на матура. Това стана ясно от думите на зам.-министъра на образованието Диян Стаматов. "Някои от учениците ще бъдат на бал вечерта, а на сутринта ще отидат на матура", заяви той. Според графика, който подлежи на обсъждане, на 26 май ще се проведе държавният зрелостен изпит и националното външно оценяване по български език и литература, а матурата и изпитът след 7-и клас по математика ще са на 29 май. Досега тези изпити бяха насрочвани преди 24 май, но това носело големи неприятности за родителите на учениците от I до V клас заради затворените по 2 дни училища, заявиха експертите от МОН.

ПРОЧЕТИ ОЩЕ »

1 - 5 / 16
« 1 2 3 4 »

VIP реклама

Матура по биология

Примерен тест за матура по биология
Примерен тест за държавен зрелостен изпит по биология

НАПРАВИ ТЕСТ »



Наши приятели във Facebook



Споделете в Google+




Ключови думи

резултатитематуритеследкласонлайнтестовематурибългарскиезиклитератураматематикагеографияхимияфизикабиологияисторияфилософияанглийскивиртуалнаматуракласиранесреденуспехвисокиоценкибройрешенивисокпредметииндивидуално